Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Cazuri false, pacienţi fictivi - concluzia unui raport al MS la serviciul de salvare Tulcea şi Sălaj

Grave nereguli la serviciile de ambulanţă din Tulcea şi Sălaj. Chiar dacă serviciul 112 înregistra faptul că salvările ajungeau cu întârziere la cazuri, în rapoarte se treceau timpi falşi. Concluzia aparţine inspectorilor din Ministerul Sănătăţii care au controlat felul în care îşi fac treaba managerii de la ambulanţă.

În Tulcea şi Sălaj ambulanţele ajungeau cu întârziere, însă se făceau raportări false
În Tulcea şi Sălaj ambulanţele ajungeau cu întârziere, însă se făceau raportări false / FOTO: RTV

Potrivit Ministerului Sănătăţii, în rapoartea au fost inventate cazuri şi folosite nume fictive ale pacienţilor. În felul acesta au fost decontaţi bani care au dispărut din fondurile serviciilor de ambulanţă.

În total au fost controlate serviciile de salvare din 18 judeţe. Tulcea şi Sălaj sunt doar primele unde au fost finalizate aceste verificări. Directorii responsabili vor intra în comisii de disciplină care vor decide ce sancţiuni vor fi aplicate.

Controlul inspectorilor de la Ministerul Sănătăţii se va extinde şi la Unităţile de Primire Urgenţe de la spitalele unde există suspiciuni că se practică deconturi fictive care au sărăcit sistemul de sănătate.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro