Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Serie A, devoratoare de antrenori!

Englezii au alcătuit un top al schimbărilor de antrenori din campionatele puternice ale Europei şi au constatat că Serie A este competiţia care a devorat cei mai mulţi tehnicieni în acest sezon. Nu degeaba spunea Mourinho, antrenorul lui Inter Milano cu ştate şi în Insulă, la Chelsea, că "cine reuşeşte să termine sezonul în Italia este erou".

Walter Zenga a fost demis de la Palermo la finalul lui noiembrie 2009 / FOTO: http://web.mlsnet.com
Walter Zenga a fost demis de la Palermo la finalul lui noiembrie 2009 / FOTO: http://web.mlsnet.com

Serie A este lider în rândul campionatelor puternice din Europa în ceea ce priveşte numărul antrenorilor schimbaţi de la începutul sezonului. 14 tehnicieni şi-au părăsit slujbele de când a început Serie A, ediţia 2009-2010, informează The Mirror.

Primul plecat a fost antrenorul Romei, Spalletti, înlocuit după doar două etape de Ranieri. Alte şase schimbări au venit în noiembrie, Juventus şi Lazio numărându-se printre echipele importante care şi-au schimbat antrenorii. Atalanta e deja la al treilea antrenor, după ce fostul mijlocaş al lui Juve, Antonio Conte, a plecat luna trecută, din cauza scandalurilor cu suporterii.

Şi Zenga şi-a pierdut postul la Palermo, o grupare unde patronul Maurizio Zamparini este un adevărat devorator de antrenori: a schimbat deja 12, din 2002, de când a preluat gruparea siciliană. De altfel, Zamparini este cunoscut în întreg fotbalul italian pentru nerăbdarea sa şi apetitul pentru schimbări de antrenori, şi are un palamres total de 27 de concediaţi din 1978, de când a intrat în fotbal.

Forţa grupările ultras şi presiunea pe care acestea o pun asupra cluburilor, dar şi faptul că mulţi patroni din Serie A sunt implicaţi activ şi în politică, sunt câteva dintre explicaţiile englezilor în legătură cu "perisabilitatea" ridicată a antrenorilor din Peninsulă.

În contrast, în Primera au fost demişi doar şapte antrenori, în timp ce în Anglia au plecat de la începutul sezonului doar trei: Gary Megson, de la Bolton, Paul Hart (Portsmouth) şi Mark Hughes (Manchester City).

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro