Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Serbia este dispusă să plătească un milion de euro pentru informaţii despre Mladici

Serbia şi-a reînnoit oferta de a plăti o răscumpărare de un milion de euro pentru informaţii care să ducă la arestarea suspectului de crime de război Ratko Mladici, de a cărui predare depinde viitorul european al ţării.

Foto: bbc.co.uk
Foto: bbc.co.uk
Ministrul pentru cooperarea cu Tribunalul Penal Internaţional a declarat pentru cotidianul Vecernje Novosti că oricine va furniza o informaţie bună care să conducă la arestarea lui Mladici va primi un milion de euro.

Mladici, fostul comandant militar al sârbilor bosniaci în timpul războiului din 1992-1995 din Bosnia, a fost inculpat în 1995 pentru genocid, după asediul de 43 de luni al oraşului Sarajevo şi pentru orchestrarea masacrului de la Srebreniţa, în care au fost ucişi 8.000 de musulmani.

Arestarea sa este condiţia principală pentru avansarea Serbiei către Uniunea Europeană. Serbia sperase că arestarea lui Karadzici, în iulie, va fi de ajuns, dar câteva dintre statele membre au insistat asupra arestării lui Mladici.

Procurorul Tribunalul Penal Internaţional Serge Brammertz se va afla la Belgrad luni, pentru a evalua progresele Serbiei către prinderea lui Mladci şi a unui alt fugar, fostul lider al sârbilor din Croaţia, Goran Hadzici. Raportul pe care procurorul îl va prezenta în decembrie Consiliului de Securitate al ONU, va fi decisiv pentru statutul de ţară candidată la UE, pe care Serbia îl doreşte anul viitor.

Oficiali sârbi au declarat săptămâna trecută că operaţiunile pentru căutarea lui Mladici s-au intensificat.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro