Se înfiinţează Partidul Mamelor din România
2008-05-06 16:23:10
Roxana Grădinaru strânge semnături pentru înfiinţarea partidului
închide
"Suntem câteva zeci de femei, care milităm pentru drepturile mamelor din România şi intenţionăm să înfiinţăm un partid în adevăratul sens al cuvântului, care să elaboreze şi să susţină politici pentru îmbunătăţirea vieţii mamelor şi a copiilor, pentru că numai aşa ne vom putea face auzite", a declarat, pentru NewsIn, Roxana Grădinaru, reprezentanta grupului "Iniţiativa Mamelor".
Potrivit grupului "Iniţiativa mamelor", în prezent, în Bucureşti există un nucleu al viitorului partid, din care fac parte femei de afaceri, pensionare şi din alte domenii de activitate, care ţin legătura şi cu mame din alte judeţe. Femeile au demarat, totodată, o campanie de strângere de semnături, în Capitală, urmând ca acţiunea să continue în alte 18 oraşe pentru a fi strânse cele 25.000 de semnături necesare pentru înregistrarea partidului.
Printre obiectivele formaţiunii se numără promovarea unor politici de sprijinire a mamelor şi crearea unei structuri de sprijin, comunicare şi promovare de programe în beneficiul mamelor sau dezvoltarea unei strategii de promovare a egalităţii de şanse şi a unui statut corespunzător în societate pentru mame.
Roxana Grădinaru a mai explicat că grupul de femei implicate în acţiune lucrează deja la un program al partidului, caută un simbol şi intenţionează să facă un sondaj naţional prin care să afle ce şi-ar dori electoratul de la un astfel de partid.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 






Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta
MARINARII: Sarkozy, pe navă cu Băsescu
Avocatul lui Damaschin: Nu a putut nici măcar...
Dinu Damaschin a decedat







Feedback

