www.20minutes.fr
Austriacul Mario Matt a câştigat etapa de Slalom din Circuitul Cupei Mondiale la Schi, desfăşurată în ţara sa. Sportivul în vârstăd e 28 de ani a terminat cursa cu timpul total de 1:42.84, cu 6 zecimi de secundă mai puţin decât Jean-Baptiste Grange, clasat de doi.

Ploia căzută înainte cursei nu i-a împiedicat pe suporterii austrieci să facă o atmosferă incendiară. Localnicul Mario Matt, le-a oferit celor peste 50000 de fani prezenţi pe marginea pârtiei din Schladming motive serioase de bucurie, după ce a reuşit să câştige cursa cu timpul total de 1:42.84.

Pe locul secund a sosit francezul Jean-Baptiste Grange, care a fost mai încet cu doar 6 zecimi de secundă faţă de Matt. Liderul din clasamentul general, Benjamin Raich s-a clasat al 8-lea, la 1 secundă şi 63 de sutimi de învingător.