Asociaţiile de protecţie a animalelor au ajuns la un consens cu crescătorii de găini din SUA. Industria producătorilor de ouă a fost pusă la zid după ce în mai multe filme au fost prezentate condiţiile de viaţă foarte dificile ale găinilor. Era şi în interesul lor să ajungă la o înţelegere, scrie New York Times, după ce mai mulţi fermieri din Iowa au îmbolnăvit mii de oameni cu salmonela anul trecut.
Noile cuşti, în care găinile vor avea de mai mult de două ori loc de mişcare, vor fi prevăzute şi cu stinghii de care să se agaţe, cu zone unde să se scaprine şi unde să clocească, ceea ce le va permite să-şi dezvolte comportamentul natural.
Crescătorii de animale americani se tem ca înţelegerea privitoare la găini să nu devină lege, noi standarde privind creşterea animalelor fiind impuse.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M