Iniţial europarlamentarul Cristian Buşoi a fost de acord cu expoziţia, ba mai mult i-a ajutat pe cei doi artisti, un pictor si un sculptor, să ducă lucrările Strasbourg.
Chiar înaintea expoziţiei, sculptorul Ovidiu Vuia i-a explicat europarlamentarului ce înseamnă lucrările sale de artă şi anume detalii intime ale corului femeii.
A fost momentul în care europarlamentarul s-a gândit la pudoarea celor de la Strasbourg şi i-a interzis artistului să-şi mai expună lucrările.
Acum, sculptorul susţine că imaginea ţării noastre a fost lezată deoarece au fost cenzurate câteva opere de artă, în timp de europarlamentarul susţine că a avut dreptate.
Scandal pe sculpturi erotice: europarlamentarul Cristian Buşoi a interzis o expoziţie
PUBLICAT
Sâmbătă, 29 Ianuarie 2011 07:22
ACTUALIZAT
Sâmbătă, 29 Ianuarie 2011 07:23
SURSA
REALITATEA TV
Câteva sculpturi erotice ale unui artist plastic timişorean au provocat un adevărat scandal la Parlamentul European. Operele au fost expuse la Strasbourg, însă, chiar înainte de deschiderea expoziţiei, europarlamentarul PNL Cristian Buşoi a hotărât retragerea lor pe motiv că influenţează negativ intrarea României în spaţiul Schengen.
Un artist timişorean a vrut să expună sculpturi erotice la Parlamentul European / FOTO: REALITATEA TV







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M