Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Şansele de refacere a AIE sunt foarte mari, spune Filat după întâlnirea cu Ghimpu

Liderii PLDM şi PL s-au întâlnit vineri pentru discuţii cu privire la situaţia post-electorală în urma scrutinului legislativ anticipat care a avut loc duminică în R. Moldova. La ieşirea de la întâlnirea cu liberalii, liderul PLDM, Vlad Filat a declarat că a dialogat Mihai Ghimpu, Ion Hadârcă şi Anatol Şalaru, dar negocierile vor începe de săptămâna viitoare.

 Şansele de refacere a AIE sunt foarte mari, spune Filat după întâlnirea cu Ghimpu
Şansele de refacere a AIE sunt foarte mari, spune Filat după întâlnirea cu Ghimpu / FOTO: stiribasarabia.blogspot.com

Liderul Partidului Liberal Democrat, Vlad Filat, a declarat vineri, după întâlnirea cu preşedintele liberalilor, Mihai Ghimpu, că negocierile în vederea formării coaliţiei de guvernare de la Chişinău vor începe săptămâna viitoare şi a apreciat că şansele de refacere a AIE sunt foarte mari.

Liderii PLDM şi PL s-au întâlnit vineri pentru discuţii cu privire la situaţia post-electorală în urma scrutinului legislativ anticipat care a avut loc duminică în R. Moldova. La ieşirea de la întâlnirea cu liberalii, liderul PLDM, Vlad Filat a declarat că a dialogat Mihai Ghimpu, Ion Hadârcă şi Anatol Şalaru, dar negocierile vor începe de săptămâna viitoare. "Eu nu beau cafea. Eu beau ceai. Aici servesc ceai bun. Aşa cum am spus, la ora actuală avem discuţii cu partidele care au acces în Parlament. Ieri (joi -n.r.) am discutat cu PD, azi cu PL - urmează să discutăm şi cu reprezentanţii Partidului Comuniştilor", a subliniat Filat, citat de UNIMEDIA.

"Începând de săptămâna viitoare vor începe negocierile. Şansele de reconstituire a AIE sunt foarte de mari, deoarece peste 60% din cetăţenii cu drept de vot au optat pentru continuare acţiunilor guvernării din ultimul an. Avem relaţii de prietenie şi colaborare cu Mihai Ghimpu. Nu am vorbit despre funcţii. Până în momentul în care nu vom conveni asupra principiilor Alianţei, nu vom discuta despre funcţii. Funcţiile sunt instrumente care vor duce la realizarea angajamentelor în faţa cetăţenilor, atât", a precizat liderul liberal-democraţilor.

Întrebat despre o posibilă coaliţie mai largă, Filat a menţionat că discuţiile nu au ajuns la un astfel de nivel. "Am făcut o analiză despre rezultatele alegerilor, situa?ia R. Moldova, ce urmează să facem", a conchis Filat.

La rândul său, liberalul Mihai Ghimpu a apreciat că discuţiile cu reprezentanţii PLDM "au fost bune". "Ştiţi ce mă bucură pe mine - când văd atâta presă liberă. A fost o întâlnire bună. M-am convins că mergem pe un drum corect. Am discutat şi despre principii, valori. Nu am avut discuţii cu PD până acum, dar vom avea şi cu ei un dialog. Relaţiile dintre mine şi Vlad Filat nu au fost atât de dure în campania electorală. Fiecare avea diferite viziuni despre cum se guvernează. Acum, toţi trebuie să tragă concluziile necesare. Eu nu am motive să spun azi că PD nu va fi împreună cu noi", a conchis preşedintele PL.

Întrebat ce ofertă are pentru liberali, Vlad Filat a declarat, înainte de întâlnire, că nu a venit cu oferte. În schimb, Mihai Ghimpu a lăsat să se înţeleagă că Partidul Liberal aspiră la una din cele trei funcţii înalte în stat. "Eu am înţeles că azi vom bea ceai sau cafea", a glumit Ghimpu la intrarea în reşedinţa de stat. El a spus ca Partidul Liberal pretinde una dintre cele trei funcţii-cheie în stat, iar în cazul în care nu va obţine nimic, PL va trece în opoziţie, menţionează portalul Ştirea Zilei. 
Liderul Partidului Liberal a mai afirmat că va cere la întâlnirea cu Vlad Filat păstrarea Alianţei pentru Integrare Europeană şi ca PL să fie neapărat la guvernare. "Nu este PL cel care trebuie să ceară ceva acum. Situaţia e foarte complicată. Noi suntem cei care putem pune acum condiţii şi cere ceva", a replicat Vlad Filat.

Înainte de întâlnire, Vlad Filat si Mihai Ghimpu au participat la expoziţia cu vânzare a lucrărilor confecţionate de persoanele cu dizabilităţi. Cei doi au vizitat separat standurile şi au făcut cumpărături. Filat a cumpărat mai multe cadouri pentru familia sa. La rândul său, Ghimpu a luat mai multe daruri pentru soţie, dar şi un cadou pentru premier şi Guvern. Pentru Executiv, Ghimpu a ales un tablou cu floarea-soarelui, spunând că "Guvernul are acum nevoie de soare, de multă lumină", iar pentru Vlad Filat - un tractoraş din plastic. "El merge la prăşit şi are nevoie de tractor", a explicat Ghimpu. Ironia pare să-l fi atins pe premier. "Nu înghit asemenea glume", a spus Filat.

Ghimpu n-a uitat nici de liderul Partidului Democrat, Marian Lupu, pentru care a ales un pinguin în miniatură.
Întâlnirea dintre liderii PLDM şi PL intervine după ce joi Vlad Filat, Alexandru Tănase şi Mihai Godea s-au întâlnit cu lideri ai Partidul Democrat - Marian Lupu, Dumitru Diacov şi Vladimir Plahotniuc.

Atât PLDM, cât şi PD au declarat că, după procesul de consultări între membrii AIE, va exista şi un dialog cu Partidul Comuniştilor. Informaţiile au fost confirmate de Marian Lupu, dar şi de Vlad Filat.

În urma alegerilor legislative anticipate care au avut loc duminică în Republica Moldova, comuniştii vor avea 42 mandate în noul Prlament, liberal-democraţii premierului Vlad Filat au 32, Partidul Democrat, condus de fostul comunist Marian Lupu, ocupă 15 fotolii de parlamentar, iar liberalii preşedintelui interimar al ţării, Mihai Ghimpu, dispun de 12 locuri în legislativ. În aceată configuraţie, PLDM, PL şi PDM  - care fac parte din coaliţia Alianţa pentru Integrare Europeană (AIE), aflată în prezent la guvernare - pot forma guvernul, pot alege preşedintele Parlamentului, dar nu pot alege preşedintele ţării. Pentru desemnarea şefului statului, este nevoie de o majoritate de 61 de mandate, iar cele trei forţe politice au, împreună 59 de mandate.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro