Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

S-au reluat angajările în construcţii: 6.000 de noi locuri de muncă într-o singură lună

După ieşirea din sezonul rece, firmele de construcţii au reînceput angajările, în ciuda faptului că activitatea din domeniu nu şi-a revenit nici pe departe la ritmul din anii trecuţi.

O mare parte dintre cei care muncesc în construcţii lucrează la negru /FOTO: GrupRC
O mare parte dintre cei care muncesc în construcţii lucrează la negru /FOTO: GrupRC

Numărul angajaţilor din domeniul construcţiilor a crescut cu peste 6.000 de persoane în luna martie, la 315.200 salariaţi, de la 309.000 în februarie , potrivit celor mai recente date ale INS. Prima explicaţie a acestei creşteri ţine de caracterul sezonier, de trecerea de la iarnă la primăvară.

"Este un start, dar e totuşi un procent mic, raportat la numărul total de angajaţi din domeniu. Să aşteptăm să vedem care va fi evoluţia pentru lunile aprilie şi mai. Piaţa începe să se mişte, există proiecte în prezent, dar sunt încă probleme legate de finanţare, mulţi constructori se tem că nu vor încasa facturile sau că vor primi banii cu întârziere", a declarat pentru Realitatea.net Cristian Erbaşu, preşedintele Patronatului Societăţilor din Construcţii (PSG).

Statul este cel mai mare contractor în momentul de faţă şi reluarea angajărilor în domeniu depinde şi de capacitatea acestuia de a face plăţile la timp către constructori. Reprezentanţii PSG spun că situaţia datoriilor statului s-a mai reglat în ultimul timp, temerile antrepreonorilor fiind legate mai ales de lichidităţile partenerilor de afaceri.

Angajările din martie 2010 sunt cu atât mai încurajatoare cu cât, în 2009, trecerea de la luna februarie la martie a însemnat un minus de circa 2.000 de angajaţi în construcţii, în ciuda începerii sezonului cald. Creşterea de anul acesta este similară cu cea din 2008, când prima lună de primăvară a adus un avans de 8.000 de joburi.

De la începutul crizei economice construcţiile au pierdut circa 25% dintre angajaţi. Maximul a fost atins în iulie 2008, când figurau 425.000 de salariaţi în domeniu, cu 110.000 mai mulţi decât în prezent.

Salariul mediu net în domeniul construcţiilor era de 1.170 lei în luna martie, mai mare cu 5% faţă de luna similară a anului trecut. Salariile muncitorilor necalificaţi variază între 700 şi 800 de lei pe lună, muncitorii calificaţi pot ajunge la venituri de 1.200 - 1.500 lei, iar inginerii constructori cu experienţă pot primi 2.500 - 3.000 lei lunar.

Angajările din construcţii (evoluţia sesonieră)

martie 2010 - plus 6.200 angajaţi faţă de februarie 2010

martie 2009 - minus 2.000 angajaţi

martie 2008 - plus 8.300 angajaţi

martie 2007 - plus 12.000 angajaţi

Sursa: Institutul Naţional de Statistică

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro