Foto e-stiri.com
Sergiu Andon, preşedintele Comisiei juridice din Camera Deputaţilor, consideră că, într-o societate normală, nu ar trebui să existe o consultare a Parlamentului în cazul dosarelor miniştrilor care sunt şi parlamentari. Cu toate acestea, spune Andon, "atunci când decizia s-a lăsat în mâna unei singure instituţii, respectiv administraţia prezidenţială, au fost şi măsuri abuzive".

Andon a ţinut să precizeze că legea fundamentală spune că avizul pentru începerea urmăririi penale se dă de către Camera Deputaţilor, Senat şi preşedinte, astfel că este vorba despre o condiţie cumulativă.

"Mai întâi este nevoie ca, în următoarele două săptămâni, legea să fie reexaminată şi să ajungem la un punct de vedere legislativ. Nu văd un impediment şi nici motiv de nulitate dacă între timp Parchetul face verificări premergătoare, altele decât cu persoanele în cauză, şi apoi în funcţie de răspunsul legislativ, care trebuie dat mai explicit, să se hotărască", a propus Sergiu Andon.

Ministerul Justiţiei a solicitat Parlamentului un punct de vedere în privinţa dosarelor miniştrilor care sunt şi parlamentari, iar Camera Deputaţilor şi Senatul au răspuns că avizarea începerii urmăririi penale trebuie dată şi de Legislativ.

Senatul şi Camera Deputaţilor ar urma să intervină în cazul a patru actuali şi foşti miniştri care deţin şi calitatea de senatori şi deputaţi - Paul Păcuraru, Codruţ Şereş, Miron Mitrea şi Adrian Năstase.

Teodor Meleşcanu a anunţat că a trimis marţi procurorilor actele pentru anchetarea celor opt miniştri şi că îşi declină orice responsabilitate în cauză, după ce, cu o zi în urmă, Traian Băsescu l-a avertizat că săvârşeşte un abuz refuzând să trimită Parchetului avizele.