Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Rulota, soluţia lui Traian Băsescu pentru romii nomazi

Face parte din tradiţia romilor nomazi să meargă din loc în loc, a explicat Traian Băsescu, invitat la TVR 1. Într-o "Europă civilizată", apreciază şeful statului, fiecare este responsabil pentru soarta lui, astfel încât cea mai mare responsabilitate pentru expulzările din Franţa o poartă chiar romii. O soluţie pentru nomazi ar fi să fie ajutaţi să-şi cumpere rulote, apreciază Băsescu.

Preşedintele României apără migraţia romilor în Europa
Preşedintele României apără migraţia romilor în Europa / FOTO: Grup RC

"În primii 500 de romi repatriaţi, nu a fost niciun infractor. Este clar că efortul nostru este să nu afectăm relaţia cu Franţa, avem parteneriat strategic. Nu le dau dreptate guvernanţilor francezi. Dar nu putem pune responsabilitatea numai la guvernul francez. Cea mai mare responsabilitate este chiar la romi. Fiecare este responsabil pentru soarta lui", a declarat preşedintele Traian Băsescu, la postul public de televiziune.

În România, explică şeful statului, romii au locuri rezervate, inclusiv la facultăţi, fiind depuse eforturi pentru a-i integra, însă, "într-o Europă civilizată", fiecare este responsabil pentru soarta lui.

"Nimeni nu-i opreşte ca, în loc să-şi trimită copiii la cerşit, să-i trimită la şcoală. Dimpotrivă, statul român le-a creat condiţii. Ori, aici, eu nu sunt adeptul populismului. O spun şi eu, guvernul francez cred că acţionează în afara condiţiilor unui stat european, noi poate nu am făcut suficient, dar primul care este responsabil de soarta lui este cetăţeanul", a explicat preşedintele.

În ceea ce priveşte responsabilizarea pe plan intern a romilor, Băsescu a spus că există o problemă generală de înţelegere a acestei situaţii, inclusiv din partea europenilor, adeseori integrarea confundându-se cu asimiliarea. În acest context, Băsescu a vorbit despre o categorie aparte de "ţigani", pe lângă "căldărari" şi "cei cu pălării", referindu-se la "ţiganii nomazi".

"Este o parte a culturii lor, deplasarea dintr-un loc în altul. Avem inteligenţa să găsim o formulă prin care să nu-i obligăm să stea într-un loc? Că nu vor sta", a spus preşedintele.

"Cred că ar trebui să găsim nişte formule pentru romii nomazi, în care decât să încercăm să-i amăgim cu 300 de euro, cum păţesc acum cu guvernul francez, poate că găsim o formulă să-i ajutăm să-şi cumpere rulote. Eu am văzut în Spania soluţionarea acestui tip de probleme", a încheiat Băsescu.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro