Foto: NewsIn
Peste 18 milioane de români cu drept de vot sunt aşteptaţi astăzi la urne. Ei vor decide cine va reprezenta interesele României în Parlamentul European, dar şi dacă sunt de acord cu introducerea votului uninominal.

Secţiile de votare pentru ambele scrutinuri s-au deschis la ora 7.00 şi vor fi închise la ora 21.00. 2007 este primul an al României europene, iar ziua de astăzi este cea în care românii vor hotări cine sunt cei 35 de parlamentari europeni.

Românii trebuie să aleagă 35 de parlamentari care îi vor reprezenta în Parlamentul European. Cei mai mulţi s-au afiliat deja grupurilor politice existente, 9 membri în grupul Partidului Popular European şi al Democraţilor Europeni, 12 în grupul Socialiştilor Europeni, 8 membri în grupul Alianţei Liberalilor şi Democraţilor Europeni.

Deşi mandatul în forul european este de cinci ani, cei 35 de europarlamentari vor sta la Bruxelles doar un an şi jumătate deoarece, în 2009, în toate cele 27 de ţări membre ale Uniunii vor avea loc alegeri la termen.

13 partide au depus liste de candidaţi pentru Parlamentul European. În total, 550 de oameni pe liste de partid, plus un candidat independent, se luptă pentru cele 35 de locuri ce revin României în actuala legislatură.