Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Românii sunt interesaţi de cosmetice organice. Anul trecut au cheltuit 3,9 miliarde de lei

Piaţa de produse de frumusețe şi îngrijire personală va creşte în 2012 cu 4,4%, la peste 4,2 miliarde lei, consumatorii români fiind din ce în ce mai interesați de produsele organice, potrivit unui raport realizat de Euromonitor.

Românii preferă cosmeticele organice pentru că sunt mai sănătoase.
Românii preferă cosmeticele organice pentru că sunt mai sănătoase. / FOTO: http://www.wall-street.ro

În 2011, segmentul amintit va avea un avans de 3,1%, la peste patru miliarde lei, faţă de anul trecut când piaţa a atins valoarea de 3,9 miliarde lei, se arată în datele transmise de Euromonitor, scrie NewsIn.

În zonele rurale sunt folosite cu precădere produsele de primă necesitate, prin vânzări directe. În acelaşi timp, extinderea lanţurilor de retail şi creşterea veniturilor populaţiei au oferit spaţiu de creştere şi dezvoltare pentru piaţa de frumuseţea şi de îngrijire personală în zonele rurale.

Românii se arată interesaţi de produse organice. "În ultimii ani, consumatorii au demonstrat o creştere a interesului faţă de modul în care produsele sunt fabricate şi, în special, faţă protecţia mediului, dar şi de ingredientele conţinute. Există o preferinţă pentru esenţe naturale. Urmând tendinţele pentru un stil de viaţă sănătos, cererea pentru cosmetice organice este în creştere, aceste produse oferind beneficii duble, respectiv frumuseţe şi sănătate. Atât producătorii, cât şi retailerii au încercat să îşi consolideze poziţiile pe acest segment prin lansarea de noi produse, subliniindu-le în special atributele "natura-oriented", şi prin plasarea lor în segmentul mass price, dar cu o calitate de tip premium", se arată în analiza Euromonitor.

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro