Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Românii dau şpagă peste 500 de euro pentru un job în străinătate

Aproape un sfert dintre românii care şi-au găsit de lucru în străinătate au dat mai mult de 500 de euro şpagă pentru a se angaja, potrivit unui sondaj realizat de site-ul de recrutare Jobsinro.ro.

Aproape 17% dintre români ar da o şpagă egală sau mai mare de 500 de euro pentru un job în străinătate
Aproape 17% dintre români ar da o şpagă egală sau mai mare de 500 de euro pentru un job în străinătate

Conform sondajului, peste 23% dintre românii care au obţinut un job în afara ţării au dat şpagă mai mult de 500 de euro, în timp ce 15% au plătit şpăgi între 100 şi 300 de euro.

Datele mai arată că 63% dintre cei care şi-au găsit singuri jobul şi 54% din rândul celor care au apelat la o firmă de plasare nu au plătit nimic.

“Surprinzător este că sunt mai puţini cei care ar fi dispuşi să ofere un comision peste 500 de euro unei firme de intermediere pentru obţinerea unui loc de munca într-o altă ţara. În schimb, unul din cinci respondenţi ar da unei firme un comision până într-o sută de euro”, spun reprezentanţii Jobsinro.ro.

Sondajul mai arată că dintre cei care vor să plece la muncă în străinătate, aproape 17% ar da o şpagă egală sau mai mare de 500 de euro, 13% ar fi dispuşi să ofere între 100 şi 300 de euro.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro