Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

România, printre primele cinci destinaţii evitate de turiştii britanici

România se află, alături de Grecia, Islanda, Turcia şi Rusia, printre cele cinci destinaţii pe care turiştii britanici au preferat să le evite vara aceasta, potrivit unui studiu citat de Press Association.

România, printre primele cinci destinaţii evitate de turiştii britanici
România, printre primele cinci destinaţii evitate de turiştii britanici / FOTO: romania-turism.eu

Grecia se află în fruntea listei ţărilor la care turiştii britanici au renunţat anul acesta. Unul din zece (13%) britanici evită această ţară din cauza temerilor legate de instabilitatea financiară. Urmează Islanda (9%), Turcia şi Rusia (7%) şi România (5%) în "top 5" al ţărilor pe care turiştii britanici le evită vara aceasta.

Mulţi britanici îşi petrec acasă vacanţa din vara aceasta, de teama problemelor pe care le-ar putea întâmpina tur-operatorii, cursele aeriene, dar şi de teama crizei din zona euro. Unul din patru turişti (23%) îşi petrece mai multe zile libere în Marea Britanie anul acesta decât a făcut-o anul trecut, iar o treime dintre britanici (33%) îşi vor petrece principala vacanţă a anului în ţară, arată un studiu comandat de o companie care oferă servicii de agrement.

Pe mulţi britanici (11%), instabilitatea financiară din Europa şi riscul repetării problemelor cu cenuşa vulcanică  (6%) i-au făcut să renunţe să mai plece în vacanţă în străinătate.

Unul din 15 britanici (7%) se teme, pe de altă parte, de grevele personalului companiilor aeriene.

Totuşi, banii rămân factorul-cheie care i-a făcut pe mulţi turişti britanici să rămână acasă, unul din patru (25%) procedând aşa pentru a avea un control mai bun asupra finanţelor pe care le deţine.

Studiul mai arată că o familie va cheltui în medie puţin peste 980 de lire sterline în vacanţa pe care şi-o petrece în Regatul Unit, Scoţia, Districtul Lacurilor, Devon şi Snowdonia fiind principalii beneficiari.

Sondajul a fost realizat online pe un eşantion de 3.006 turişti britanici în perioada 2-6 iulie.

Un alt studiu publicat zilele trecute arata că Bulgaria a devenit destinaţia preferată a britanicilor care pleacă totuşi în vacanţă în străinătate, litoralul bulgăresc de la Marea Neagră surclasând staţiuni celebre pentru plajele lor, cum ar fi Rio de Janeiro sau Sydney. Tunisia, Turcia şi Egiptul erau următoarele destinaţii preferate de britanicii care îşi petrec vacanţa în străinătate, potrivit sondajului.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro