Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

REŢETA ZILEI: Prăjiturele însiropate cu "zulufi" din cremă de lămâie

Preparare: 55 de minute, 18 porţii. Uşor. Mălaiul grişat este cel ce dă acestei prăjiturele culoare galbenă specifică şi textură foarte moale. Dacă nu găsiţi mălai grişat, folosiţi 200g de făină cu agent de creştere în locul combinaţiei de mălai grişat şi făină din reţetă. VEZI mai multe reţete pe BUCĂTĂRIA.NET.

Prăjiturele însiropate cu zulufi din cremă de lămâie
Prăjiturele însiropate cu zulufi din cremă de lămâie

Ingrediente:

200g unt foarte moale, plus extra
200g zahăr tos
4 ouă mari
100g mălai grişat
140g făină Experta
coaja a 3 lămâi

Pentru zulufi

4 linguri cremă de lămâie (lemon curd)
5 linguri zahăr tos
1 lămâie, coajă şi zeamă

Mod de preparare:

1. Se încinge cuptorul la 180°C/aer cald sau 160°C/gaz 4 şi se plasează grătarul cuptorului
pe mijloc. Se unge cu unt o tavă dreptunghiulară de 20 x 30cm. Se taie o foaie de copt un pic mai mare decât interiorul tăvii şi se tapetează tava cu ea, având grijă să fie perfect întinsă şi lipită de untul de pe tavă.

2. Se pun toate ingredientele pentru prăjitură şi un praf de sare într-un castron mare, apoi se amestecă folosind un mixer electric de mână, până se obţine o compoziţie omogenă şi fină. Se toarnă compoziţia în tavă şi se nivelează suprafaţa. Se întinde crema de lămâie pe suprafaţa aluatului, trasând cu ea linii groase. Cu ajutorul cozii unei linguri se modelează zulufi din cremă, amestecând uşor cu aluatul – nu prea mult căci nu se vor mai vedea „zulufii“ după coacere. Se coace prăjitura aproximativ 35 de minute sau până e aurie şi crescută. Nu se deschide uşa
cuptorului decât după cel puţin 30 de minute de coacere.

3. Se lasă prăjitura în tavă 10 minute sau până e destul de rece pentru a fi manevrată. Se scoate prăjitura cu grijă din tavă şi se lasă la răcit pe un grătar de sârmă plasat deasupra unei tăvi în care să se colecteze siropul. Pentru a face sirop se amestecă 4 linguri de zahăr cu zeama de lămâie şi se stropeşte cu el prăjitura. Se amestecă apoi coaja de lămâie cu o lingură de zahăr şi se presară peste prăjitură. Se lasă prăjitura să se răcească total, apoi se pune pe o suprafaţă de lucru, se îndepărtează hârtia de copt şi se taie prăjitura în bucăţele dreptunghiulare.

Se poate păstra în cutie închisă ermetic până la 3 zile.

V.N.: 214 kcalorii, 3g proteine, 27g carbohidraţi, 11g grăsime, 6g grăsimi saturate, 0 fibre, 17g zahăr, 0,3g sare

Reţetă care a apărut publicată în revista Good Food.

VEZI mai multe reţete pe BUCĂTĂRIA.NET.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro