Blindatele grele ale Armatei au pus ieri la grea încercare asfaltul şoselelor din Capitală. Armata română a defilat cu trupe şi maşini, pe sub Arcul de Triumf într-o repetiţie finală pentru parada de 1 decembrie, care se anunţă a fi una dintre cele mai spectaculoase din ultimii ani.

Armata română şi-a scos la şosea ce are mai bun din punct de vedere al dotării tehnice. Ultimele modele de maşini, tunuri sau blindate au putut fi admirate azi de bucureştenii scoşi din case de ritmurile fanfarei militare şi de zgomotul de şenile.

Timp de trei ore, în Capitală, în zona Arcului de Triumf a fost trafic greu. S-a circulat bară la bară. Şi asta deoarece armata a ieşit în stradă, la repetiţii pentru marea paradă anunţată de 1 decembrie.

La parada de ieri, Armata Română a prezentat, în premieră, ultima achiziţie: vehiculul american uşor blindat, Humvee.

La defilare au participat peste 700 de angajaţi ai Ministerului Apărării, Ministerului Administraţiei şi Internelor, precum şi cadre din SPP şi SRI.

Circulaţia pe şoseaua Kiseleff din Capitală a fost oprită pentru a face loc blindatelor armatei.