Doi tineri din Bucureşti afirmă că au simţit pe pielea lor cum e să fii dat cu capul de pereţi pentru că ai cerut informaţii. Scena s-a petrecut joi seara, în Secţia 22 de Poliţie din Capitală.

Cei doi sunt directorii unei companii de furnizare a internetului, în Bucureşti. Un angajat al lor a intrat în conflict cu locatarii unui bloc în care instalau cablurile de internet şi a fost condus la secţie, pentru declaraţii. Şefii acestuia au venit şi ei la poliţie, ca să afle pentru ce este audiat subalternul lor. Însă în locul unor răspunsuri, au primit de la poliţişti o bătaie.

"Am fost lovit cu cotul în gât de către poliţist. Mi-a fost întoarsă mâna la spate, am fost luat de gât şi îmbrâncit în perete. Nu am ştiut cum să reacţionez, pentru că eram în secţie şi am încercat să îl întreb de ce face acest lucru... După ce a terminat cu Mihai m-a luat pe mine, că eu am încercat să intervin în altercaţia lor. M-a luat şi m-a dat cu capul de perete, mi-a dat cu piciorul în burtă, m-a dat de mai multe ori cu capul de perete. A vrut să mă ardă cu ţigara".


După ce şi-au luat porţia de bătaie, cei doi au depus o plângere, la aceeaşi secţie.

Christian Ciocan, purtătorul de cuvânt al Poliţiei, a precizat: "Au fost audiate toate persoanele şi poliţiştii, iar toate aceste verificări vor fi înaintate Parchetului. Este competenţa lor, clar stabilită prin lege".

În urmă cu câteva luni, la aceeaşi secţie de poliţie a mai fost bătut un bărbat, pentru că mirosea a alcool.