Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Rechinii hibrizi, o anomalie cauzată de schimbările climatice

Oamenii de ştiinţă au descoperit în premieră rechini rezultaţi în urma unor încrucişări între specii diferite.

Apariţia rechinilor-hibrizi a fost cauzată de schimbările climatice
Apariţia rechinilor-hibrizi a fost cauzată de schimbările climatice

Cercetatorii au descoperit in apele din Australia primii rechini hibrizi din lume, ceea ce indica faptul ca animalele au inceput sa se adapteze la schimbarile climatice pentru a supravietui.

Biologii marini au descoperit 57 de astfel de rechini de-a lungul a 2.000 de kilometri intre Queensland si New South Wales, despre care cred ca ar fi rezultatul unei incrucisari intre rechinul blacktip obisnuit (cu varful innotatorii negru) si cel blacktip australian, cele doua fiind specii inrudite dar diferite genetic, scrie green-report.ro.

„Hibridizarea ii poate ajuta pe rechini sa se adapteze la schimbarile ecologice mai ales ca mai micul rechin blacktip australian prefera apele tropicale din nord in timp ce mai marele rechin blacktip este intalnit indeobste in apale subtropicale si temperate de-a lungul coastei sud-estice australiene”, a declarat Jennifer Ovenden, cercetatoare din Queensland, citata de Herald Sun.

Jess Morgan, un alt cercetator de la Universitatea Queensland a spus ca este neobisnuit ca rechinii sa se reproduca in acest fel, relateaza TheHindu.com. Descoperirea a fost facuta in timpul operatiunii de catalogare a coastei estice a Australiei.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro