"Se aud focuri de armă, zona este extrem de periculoasă", a declarat un rebel de la un punct de securitate.
Revoluţionarii trag în trupele lui Gaddafi, aflate în clădiri. Rebelii nu au spus de ce cred că Muamamr s-ar ascunde acolo, potrivit NewsIn.
"Sunt împreună. Astăzi vom termina", a spus un rebel.
Un medic libian a văzut victimele unei execuţii în masă: Multe persoane erau împuşcate în cap, dar aveau gloanţe peste tot
Un medic din Libia a povestit joi cum a asistat la urmările unei presupuse execuţii în masă comise de trupele lui Muammar Gaddafi, în timp ce lucra la spitalul de la baza aeriană Matiga, la est de Tripoli, relatează Sky News.
"În amurg, un camion mare şi neacoperit a apărut în mod neaşteptat şi am auzit oameni strigând şi plângând", a declarat doctorul Moez. "Când m-am uitat în interior, erau aproximativ 16 sau 17 cadavre ciuruite de gloanţe din cap până-n picioare. Multe persoane erau împuşcate în cap, dar aveau gloanţe peste tot", a adăugat el, conform Mediafax.
"Ulterior am descoperit ce se întâmplase: toate aceste persoane fuseseră deţinute de trupele lui Kadhafi în ultimele zile şi probabil au fost capturate în cursul unei săptămâni sau două, răpite dacă vreţi, şi ţinute într-o şcoală destul de aproape de centrul oraşului", a explicat medicul, adăugând că la un moment dat militarii au intrat în această încăpere şi au executat toate aceste persoane.
"Una ... dintre victime ... a fost împuşcată în picior şi nu au reuşit să o execute, aşa că ne-a povestit tot ce s-a întâmplat", a adăugat doctorul Moez, afirmând că el şi alţi colegi de-ai lui au petrecut trei ore fotografiind toate rănile victimelor, în detaliu.
"Astfel de lucruri vor fi cerute pentru a-l judeca pe Kadhafi în tribunalele penale internaţionale. Acestea sunt crimele de război despre care vorbim şi sunt sigur că acelaşi lucru s-a întâmplat în multe părţi din oraş şi chiar din ţară", a adăugat el.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M