Real Madrid - Barcelona 0-4, în campionatul Spaniei! Messi a fost rezervă

FC Barcelona a surclasat-o în deplasare pe marea rivală Real Madrid, scor 4-0 (2-0), sâmbătă, în El Clasico, în etapa a 12-a a campionatului de fotbal al Spaniei. Barcelona, într-o zi de excepție, a înscris prin Luis Suarez (12, 74), Neymar (39) și Andres Iniesta (53). Marea vedetă a Barcei, Leo Messi, revenit după o accidentare, a jucat din minutul 56. Barca a câștigat șapte din ultimele 13 meciuri pe Santiago Bernabeu. Publicul a cerut demisia antrenorului lui Real, Rafa Benitez, și a președintelui clubului, Florentino Perez. Madrilenii au avut mari probleme în apărare, la mijloc Modric a fost de nerecunoscut, iar în atac Bale și Benzema au avut o evoluție foarte ștearsă. Real a rămas în inferioritate numerică în minutul 84, când Isco a văzut cartonașul roșu. Real a avut un singur spaniol în unsprezecele de start, pe Sergio Ramos. Au evoluat echipele: Real: Keylor Navas — Danilo, Varane, Sergio Ramos, Marcelo (Carvajal, 59)—Kroos, Modric, James Rodríguez (Isco, 56) — Benzema, Bale, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Rafa Benitez. Barcelona: Claudio Bravo — Dani Alves, Pique, Mascherano (Mathieu, 28), Jordi Alba — Sergi Roberto, Rakitic (Messi, 56), Sergio Busquets, Andres Iniesta 9Munir, 77) — Neymar, Luis Suarez. Antrenor: Luis Enrique. Barca și-a consolidat poziția de lider, având acum 30 de puncte. Real, cu 24 de puncte, rămâne pe locul 2, dar poate fi depășită de Atletico Madrid, ce are 23 de puncte, cu un joc mai puțin disputat. 21 de puncte, din 11 jocuri, are Celta Vigo. În alt meci al rundei, Real Sociedad a învins-o acasă pe FC Sevilla cu 2-0, prin golurile lui Imanol Agirretxe (73) și Xavier Prieto (77). Bascii au reușit astfel o victorie la primul meci sub conducerea antrenorului, Eusebio Sacristan.