Greu de crezut că pe Răzvan îl va prinde iarna la naţională / Foto: gsp.ro

Deşi meciul cu Belarus este doar al doilea din campania de calificare la Euro 2012, de rezultatul său depinde în mare măsură prezenţa tricolorilor la turneul final şi soarta selecţionerului Răzvan Lucescu. O înfrângere sau chiar un egal, la Minsk, ar putea însemna deja demiterea sau demisia selecţionerului, asta şi deoarece contractul lui Răzvan Lucescu cu FRF nu prevede vreo clauză specială în cazul unei despărţiri înainte sfârşitul anului 2011.

"Părţile pot întrerupe acordul unilateral în orice moment. Oricum, între partida cu Albania şi cea cu Belarus nu se putea face nimic. În funcţie de rezultatul de la Minsk, nu este exclusă o despărţire de Răzvan", a spus, pentru Gazeta Sporturilor, un oficial al FRF. Acelaşi ziar dezvăluie în ediţia sa de azi starea selecţionerului după egalul cu Albania.

Lucescu este foarte supărat şi consideră că în spatele atacurilor împotriva sa stau fraţii Becali, supăraţi în primul rând de inflexibilitatea selecţionerului în părivinţa convocării lui Mutu la naţională. Citând apropiaţi ai naţionalei, Gazeta scrie că Răzvan s-ar fi exprimat că are senzaţia că toţi cei care au dorit să-i destabilizeze echipa, în frunte cu fraţii Becali, au reuşit. "Presiunea şi lucrurile negative s-au regăsit in fiecare pasă greşită sau eroare tactică de la Piatra-Neamţ. Oamenii ăştia, jucătorii, nu sînt suficient  de puternici să gestioneze toate lucrurile negative, toate influenţele, nu au experienţa asta. De aceea vine precipitarea, greşeala", a spus el.