Rapid joacă acum cu Nurnberg, în Giuleşti, în returul primului tur din Cupa UEFA. Pentru nemţi, meciul este şansa de a ajunge în grupele Cupei UEFA.
Deşi speră să elimine Rapidul, antrenorul lui Nurnberg, Hans Meyer, nu pare stresat de faptul că echipa sa se află pe locul 16 în Bundesliga după primele opt etape. "Am început prost, dar Bundesliga şi Cupa UEFA sunt lucruri diferite. Nu suntem favoriţi, dar ne putem califica cu puţin noroc", a spus el.
Charisteas, Saenko şi Mintal sunt incerţi înaintea meciului cu Rapid, însă Meyer s-a gândit cum poate trece de Rapid. Singurul lucru pe care nu a vrut să îl divulge a fost cum îşi va motiva jucătorii înaintea meciului din Giuleşti.
De la ora 20.00, va intra în scenă şi cea de-a doua reprezentantă a României în Cupa UEFA, Dinamo Bucureşti. Dinamoviştii pornesc însă cu şansa a doua în partida contra suedezilor de la Elfsborg, din aceeaşi fază a competiţiei, după ce au pierdut partida tur, de pe teren propriu, cu scorul de 2-1.
"Vom juca până la moarte!", este deviza lui Walter Zenga, înaintea meciului decisiv al lui Dinamo cu Elfsborg. "Calificarea se rezolvă aici. Plecăm cu un minus pentru că am pierdut acasă, dar asta nu înseamnă că nu avem şanse şi e totul jucat", a declarat italianul.
Dinamoviştii s-au antrenat pe suprafaţa sintetică a arenei din Boras, dar Walter Zenga a fost nemulţumit fiindcă gazonul nu a fost udat, aşa cum va fi la ora meciului.
Primul antrenament al dinamoviştilor pe tărâm suedez a fost unul uşor, de acomodare, din care au lipsit schemele tactice. Chiar dacă are şanse infime de a juca în returul cu Elfsborg, Claudiu Niculescu s-a antrenat la intensitate maximă.
Rapid şi Dinamo luptă în această seară pentru calificarea în grupele Cupei UEFA
PUBLICAT
Joi, 4 Octombrie 2007 08:15
ACTUALIZAT
Joi, 4 Octombrie 2007 08:15
SURSA
Realitatea TV
Cupa UEFA







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M