Rapid a cucerit din nou, după cinci ani de pauză, Cupa României. Giuleştenii au câştigat dramatic, după prelungiri, finala cu FC Naţional şi au egalat pe Dinamo la numărul de trofee câştigate, 12.

Chiar dacă pornea mare favorită în finala Cupei României cu FC Naţional, Rapid a pătimit în faţa echipei italianului Cristiano Bergodi. Cele 90 de minute regulamentare au fost sărace în faze de poartă, singurele ocazii demne de semnalat fiind ale lui Pancu din minutul 29, Bundea din minutul 43 şi Daniel Niculae din minutul 69.

Giuleştenii au marcat golul izbăvirii abia în primul minut de prelungiri la şutul lui Daniel Niculae şi eroarea fostului portar al Stelei, Eugen Nae. Chiar şi după golul de 1-0, tot elevii lui Răzvan Lucescu au fost aproape de gol prin Buga şi Viorel Moldovan, care nu au mai contat însă până la final.

După cinci ani, Rapid a câştigat din nou Cupa României, succesul permiţându-i să egaleze la numărul de trofee, 12, pe Dinamo.