Filmul "Hârtia va fi albastra", regizat de Radu Muntean, a primit marele premiu la festivalul internaţional de film "Balkan Black Box", de la Berlin. Acest premiu urmează imdeiat după ce, săpămâna trecută, regizorul a câştigat premiul pentru "Cea mai bună regie", la Cottbus, tot în Germania.

La ediţia 2006 a festivalului "Balkan Black Box" au participat, în total ,38 de pelicule, realizate în Europa de Sud-Est. Printre laureaţii festivalul se numără şi pelicula din Serbia "After the Dark", ce a câştigat premiul pentru cel mai bun film documentar, dar şi filmul "Great Expectations", o coproducţie Croaţia-Franţa, care a luat premiul pentru cel mai bun scurtmetraj.

"Hârtia va fi albastră", cel de-al doilea lungmetraj din cariera lui Radu Muntean, după "Furia" (2002), are în palmares şi premii primite la Festivalul Internaţional de Film de la Sarajevo, cât şi la Festivalul Internaţional 'Eurasia'.