Radu Moldovan este noul purtător de cuvânt al PSD / Foto: cdep.ro

"Noul purtător de cuvânt al PSD este Radu Molodvan. În alegerea mea am ţinut foarte mult cont de faptul că este nu numai deputat la al doilea mandat, este şi reprezentant a unei organizaţii importante din Ardeal. Faptul că Ardealul şi Banatul nu au reprezentant în urma votului din Congres în Biroul Permanent Naţional l-am considerat un deficit de reprezentare al partidului nostru, pe care îl compensăm prin aducerea unei persoane în care eu am încredere, pe care o consider potrivită pentru a fi purtător de cuvânt", a declarat Victor Ponta miercuri, în cadrul unei declaraţii de presă, informează NewsIn. "De asemenea mâine sper că mâine Comitetul Executiv Naţional să aprobe propunerile mele la şefia departamentelor  în care vor fi mulţi reprezentanţi ai organizaţiilor din Ardeal. Cred că într-o formulă completă vom putea avea o ofertă completă pentru toate zonele ţării", a mai subliniat preşedintele PSD.

Radu Moldovan a fost iniţial un susţinător al lui Cristian Diaconescu pentru şefia PSD, dar apoi s-a răzgândit şi a optat pentru Victor Ponta.

Ponta a făcut o scurtă trecere în revistă a subiectelor ce urmează a fi abordate joi, în cadrul şedinţelor Comitetului Executiv Naţional şi a Consiliului Naţional. "Mâine vom pune în dezbatere principalele noastre obiective pe termen mediu şi lung privind un nou model social şi economic pentru România, măsurile pe care PSD le consideră necesare pentru a opri criza fără precedent a şomajului în România, pentru a oferi soluţii economice de combatere a crizei şi organizare economică post-criză, soluţii de incluziune socială, de reducere a catastrofei sociale pe care Guvernul Boc o imprimă cu o perseverenţă pe care toţi o considerăm absolut criminală în ce priveşte statutul social al românilor",a explicat Ponta temele de dezbatere din cadrul şedinţelor de joi.

În ce priveşte şefia Consiliului Naţional, Ponta a arătat că miercuri, la ora 15.00, a expirat termenul pentru depunerea candidaturilor, subliniind că această funcţie este deschisă oricărei persoane din PSD. "Am fost ales preşedinte al PSD în ciuda eforturilor de a nu exista democraţie în partid, motiv pentru care totdeauna voi susţine că funţiile în PSD sunt deschise oricărei persoane care vrea să candideze. Îmi doresc doar mai multă ordine, mai multă disciplină, mai multă seriozitate şi o preocupare mai mare nu către cine ocupă o funcţie, ci către ce face cu acea funcţie", a spus preşedintele PSD.