Radu Mazăre, primarul Constanţei, a fost audiat joi de procurorii anticorupţie timp de două ore. Anchetatorii i-au cerut explicaţii despre mai multe achiziţii publice făcute de primărie în perioada 2001-2006.

Radu Mazăre a ajuns în jurul prânzului la DNA. Primarul Constanţei a împărţit mărţişoare ziaristelor prezente în faţa DNA.

După ce a împărţit mărţişoarele pregătite special pentru jurnaliste, Mazăre şi-a amintit ce dosar se de la DNA este cercetat: "E un dosar pentru care intrăm al treilea an în care procurorii fac cercetări premergătoare în dosar. A avut legătură cu activitatea de la primărie...munţii aia de dosare ridicate de la Primărie", a afirmat primarul Constanţei.

Poliţiştii din Constanţa l-au acuzat pe Radu Mazăre, împreună cu 11 funcţionari ai primăriei, că ar fi prejudiciat municipalitatea cu mai mult de şase milioane de euro prin schimburi ilegale de terenuri şi atribuirea de contracte fără licitaţii. Poliţiştii şi-au declinat competenţa soluţionării acestui caz în favoarea procurorilor anticorupţie.