Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

PSD vrea grevă parlamentară: Vom reveni la vot pentru anticipate. Cum comentaţi?

Liderul PSD Victor Ponta a declarat, luni, că social-democraţii vor propune în cadrul USL declanşarea unei greve Parlamentare, Opoziţia urmând a reveni la vot numai pentru moţiunea de cenzură sau declanşarea alegerilor anticipate.

PSD vrea grevă Parlamentară: Vom reveni la vot pentru alegerile anticipate
PSD vrea grevă Parlamentară: Vom reveni la vot pentru alegerile anticipate

"Propunerea pe care o voi adresa parlamentarilor pPSD şi implicit în cadrul USL se referă la declanşarea de la începutul sesiunii parlamentare a unei greve. Nu vom participa nici la plen nici la lucrările BP nici la şedinţele comisiilor. Vom reveni la vot doar pentru a vota moţiunile de cenzura şi procedurile pentru declanşarea alegerilor anticipate", a declarat liderul PSD.

În acelaşi timp, Ponta a anunţat că odată cu declanşarea grevei, parlamentarii PSD vor renunţa la toate privilegiile oferite de această funcţie.

Victor Ponta a spus că este necesar un dialog putere-opoziţie privind nivelul salariilor şi pensiilor, el afirmând că există soluţii de realocare a unor fonduri pentru majorarea salariilor.

Totodată, liderul PSD a acuzat de demagogie reprezentanţii puterii care afirmă că măsurile de austeritate luate de guvernul Boc sunt necesare pentru că astfel de decizii ar fi fost luate de toate statele UE.

El a invocat anunţul preşedintelui Franţei, Nicolas Sarkozy, care pe lângă creşterea TVA pentru finanţarea unor cheltuieli sociale, a decis şi reducerea contribuţiilor sociale, măsură similară cu cea propusă de USL la proiectul bugetului de stat pentru 2012.

Premierul Emil Boc a fost mandatat, luni, de conducerea coaliţiei, să negocieze cu FMI creşterea pensiilor şi salariilor, din luna aprilie, a anunţat prim-vicepreşedintele PDL Sorin Frunzăverde.



Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro