Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Proteste nocturne la Finanţe: Ministrul refuză să dea stimulente. Angajaţii îi cer demisia

Revolte în toată ţara. Mii de angajaţi ai Ministerului Finanţelor, din Direcţiile de Finanţe din ţara, de la Inspectorate de muncă, dar şi din Case de pensii au întrerupt astăzi lucrul. Trei runde de negocieri au eşuat la sediul Finanţelor. Ministrul de Finanţe refuză să acorde stimulentele pentru că îi este frică de Băsescu, susţine preşedintele SED Lex. La miezul nopţii protestele continuau, iar angajaţii cereau demisia lui Ialomiţianu.

Proteste prelungite la Finanţe
Proteste prelungite la Finanţe / FOTO: Realitatea Tv

Fără soluţii pentru revolta bugetarilor! Acesta pare să fie mesajul guvernanţilor. Ministrul Finanţelor, Gheorghe Ialomiţianu, a plecat din timpul şedinţei de Guvern pentru a rezolva conflictul din intituţia pe care o conduce. Fără rezultat însă. Protestele au continuat şi peste program, cu huiduieli la adresa guvernanţilor. Mai mult, angajaţii prezenţi pe culoarele ministerului cer demisia ministrului Gheorghe Ialomiţianu.

"Ministrul nu vrea să semneze. I-am spus foarte clar, este o problemă de fond, este un sector atât de ostilizat nu va putea să îşi facă veniturile iar politizarea pe care încercaţi să o faceţi este absurdă iar oamenii nu au din ce să îşi plătească creditele", a declarat preşedintele SED Lex, Vasile Marica, la ieşirea de la negocierile cu ministrul de resort, Gheorghe Ialomiţianu.

Potrivit liderului de sindicat, ministrul "a spus doar că el va milita ca stimulentele să fie introduse în slarizare".

În opinia lui Vasile Marica, ministrul nu vrea să semneze pentru că îi este frică de prşedintele României, Traian Băsescu şi se mai teme că o reuşită a acestor proteste va da încredere şi altor sindicalişti să iasă în stradă şi să îşi strige nemulţumirile.

"Ştiu care este considerentul lui. Zice că dacă ar ceda acum ar trebui să cedeze la toate categoriile sociale. [...]Banii există, sunt aici, se constituie, stă în pixul ministrului să facă lucrul acesta dar nu vrea pentru că îi este frică de preşedinte", a explciat Marica.

Vasile Marica le-a promis protestatarilor că îi va ajuta şi le va asigura condiţiile optime pentru a rămâne în instituţie şi pentru a continua acţiunea începută.

"Dacă vreţi să rămânem trebuie să ne organizăm. Timpul răfuielilor a trecut. Trebuie să avem înţelegere. Dacă sunteţi hotărâţi să rămânem vă voi aduce apă, ceai şi mâncare...Deci toată lumea vrea să rămână aici. Voi da dispoziţie să aducă apă pentru toată lumea de aici", a mai spus Marica.

El le-a mulţumit protestatarilor şi a subliniat că acesta era genul de acţiune pe care liderii de sindicat o aşteptau din partea lor.

"Asta este forma de manifestare pe care noi o aşteptam. Voi sunteţi cei care poate crea armata, noi singuri niciodată. De aceea vă multumesc că ne-aţi dat o demonstraţie de forţă. Dacă este nevoie îmi dau demisia din funcţia de preşedinte al organizaţiei ca să fiu alături de ei, ca să nu creadă cineva că a organizat cineva protestul acesta", a mai spus Marica.

Câteva sute de funcţionari din Ministerul Finanţelor Publice au declanşat un protest spontan şi s-au strâns în holul principal de la intrarea în instituţie, nemulţumiţi că nu au primit sporurile salariale. Şi angajaţii unor Direcţii de Finanţe din ţară au declanşat proteste spontane, în semn de solidaritate faţă de colegii din Bucureşti.

Şeful Agenţiei Naţionale de Adminsitrare Fiscală a declarat însă, la finalul negocierilor cu reprezentanţii protestatarilor că nu crede că oamenii îşi vor primi banii pierduţi pe ultimele două luni, şi că aceste stimulente nu reprezintă, neapărat, un drept al angajaţilor de la finanţe.

De altfel şi prmeierul Emil Boc le-a transmis miniştilor, în timpul şedinţei de guvern, că trebuie să înţeleagă cu toţii foarte clar că stimulentele salariale se acordă doar pe criterii de performanţă, atunci când angajatul îşi depăşeşte sarcinile de serviciu, şi nu în mod automat.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro