Programul "Laptele şi cornul" va fi înlocuit de proiectul "After school"

Programul "Laptele şi cornul" va fi înlocuit de proiectul "After school"
O masă caldă şi un profesor care supraveghează lecţiile după terminarea orelor-de asta vor beneficia şcolarii din toamnă. Este vorba despre înlocuirea programului "Laptele şi cornul".
Ecaterina Andronescu îşi doreşte, prin acest proiect, ca şcolarii să beneficieze de ajutorul unui profesor atunci când îşi fac temele.
Mai mult, elevii vor fi consiliaţi şi în cadrul activităţilor extracuriculare. Banii pe care Guvernul îi cheltuie zilnic cu laptele şi cornul fiecărui copil vor fi transferaţi în noul program.
Ministrul Educaţiei a spus că proiectul va fi implementat iniţial în şcolile care dispun de spaţiu, iar ulterior se vor găsi soluţii şi pentru cele care au sălile ocupate şi după-amiaza. Ecaterina Andronescu a declarat că noul program va oferi copiilor posibilitatea unei pregătiri şcolare mult mai eficiente.
Citește și:
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














