Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Profesorii vrânceni fac naveta pe banii lor

Primăriile din judeţ nu au mai decontat banii pentru transportul cadrelor didactice chiar şi de la începutul lui 2009.

Profesorii de la Liceul Teoretic din Odobeşti nu au primit bani de navetă de la începutul lui 2009
Profesorii de la Liceul Teoretic din Odobeşti nu au primit bani de navetă de la începutul lui 2009

Profesorii vrânceni sunt tot mai nemulţumiţi că din salariile şi aşa mici pe care le primesc trebuie să îşi plătească şi transportul la şcoală care în cele mai multe cazuri se ridică la câteva sute de lei pe lună. În acest moment, în Vrancea sunt peste 300 de dascăli cărora nu le-au mai fost decontaţi banii pentru navetă din luna septembrie. Există însă şi situaţii mai grave, aşa cum se întâmplă la Odobeşti sau la Adjud, unde cadrele didactice îşi plătesc singure drumul până la şcoală încă de la începutul lui 2009.

Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar şi liderii de sindicat spun că au încercat să discute cu primarii dar au primit de fiecare dată acelaşi răspuns: nu sunt bani în buget. În această situaţie sunt peste 70% dintre primăriile din Vrancea. Unii edili consideră chiar că nu ei ar trebui să plătească naveta profesorilor ci Ministerul Educaţiei care oricum dispune de un buget mult mai mare.


Între timp cadrele didactice vin la şcoală pe banii lor şi spun că nu ştiu când îşi vor recupera aceste sume. Mai mult decât atât, în condiţiile în care se discută despre diminuări salariale şi reducerea cheltuielilor, profesorii se tem că şi banii alocaţi pentru transport vor fi cu 25% mai puţini.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro