"S-au primit informaţii de la organizaţiile sindicale din teritoriu, cum că profesorii sunt efectiv ameninţaţi de către angajaţii inspectoratelor şcolare", spun reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FLSI), Federaţiei Sindicale "Spiru Haret", Federaţiei Educaţiei Naţionale şi ai Federaţiei "Alma Mater".
"Federaţiile sindicale reprezentative din învăţământ condamnă măsurile de intimidare pe care le-a iniţiat Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, prin inspectoratele şcolare, împotriva cadrelor didactice care nu doresc să participe la proba de competenţe digitale," au mai spus sindicaliştii.
Potrivit sindicaliştilor, este inadmisibil ca, în loc să se încerce rezolvarea problemelor din sistem prin negocieri, să se recurgă la astfel de practici.
"Atenţionăm pe această cale conducerea M.E.C.T.S. că va fi singura răspunzătoare, în condiţiile în care se va ajunge la grevă generală pe termen nelimitat şi blocarea sfârşitului de an şcolar", se arată într-un comunicat comun al celor patru federaţii, trimis după prima zi de desfăşurare a probei de competenţe digitale.
Secretarul de stat în Ministerul Educaţiei, Oana Badea, a declarat în urma discuţiilor cu federaţiile că ministerul respectă dreptul profesorilor de exprimare prin grevă.
"Nu am cerut, nu am indus şi nu am propus sub nicio formă intimidarea cadrelor didactice. Recunoaştem dreptul la exprimare prin grevă, era o grevă anunţată de liderii sindicali de multă vreme. Şi cu tot respectul le vom înţelege şi opţiunea de a participa la grevă în 22 aprilie", a declarat Oana Badea.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M