Procurorul General al Statului Florida a anunţat că dă în judecată cei mai mari producători de LCD-uri la nivel mondial, pentru o conspiraţie în fixarea preţurilor.
Producătorii sunt acuzaţi că au făcut o conspiraţie pentru a mări preţurile şi a îndepărta concurenţa pentru cele mai simple modele de ecrane cu cristale lichide, folosite pentru computere, televizoare cu ecran plat şi alte produse electronice.
Şi procuratura din New York a deschis săptămâna trecută un proces similar celor mai mari firme producătoare de LCD din Japonia, Coreea de Sud şi Taiwan şi reprezentanţelor lor americane. Producătorii sunt acuzaţi că, timp de mai mulţi ani, s-au întâlnit în secret la cel mai înalt nivel şi au fixat preţurile pe piaţă.
Printre invinuţi se numără firmele Samsung, Hitachy, LG, Sharp şi Toshiba.
Unele dintre aceste firme şi angajaţii lor au mai fost judecaţi şi în trecut în Florida, valoarea amenzilor ridicându-se la 890 de milioane de dolari.
Legea antitrust a statului Florida prevede amenzi de 1 milion de dolari pentru fiecare companie implicată într-o conspiraţie şi despăgubiri de trei ori mai mari decât pierderile cauzate de o fixare artificială a preţurilor.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M