Românul în vîrstă de 49 de ani a declarat că nu a ucis-o pe Loredana Pricăjan.
În prima zi de proces s-a aflat că cei doi avuseseră o relaţie, dar victima se distanţase de Mihalache şi începuse o nouă legătură.
Mihalache riscă închisoarea pe viaţă.
Fostul vicepreşedinte PDL Hunedoara, Marian Mihalache, a fost arestat în urmă cu un an în Irlanda , în legătură cu uciderea asistentei românce Loredana Pricăjan, la 28 ianuarie 2010, la Dublin. La 4 februarie 2010, suspectul a negat acuzaţiile. Un detectiv a declarat că acuzatul a spus, când i s-au prezentat acuzaţiile: "Nu am ucis-o pe Loredana Pricăjan şi nu am nimic altceva de spus".
Românca Loredana Pricăjan, în vârstă de 34 de ani, a fost găsită moartă în camera ei de hotel, având pe corp, cap şi gât circa 20 de răni provocate de cuţit. Atacatorul ei, originar tot din România, ar fi încercat apoi să se sinucidă înjunghiindu-se în gât. Cei doi ar fi avut o relaţie şi crima ar fi fost comisă după o ceartă. Poliţia irlandeză crede că Loredana Pricăjan pusese capăt relaţiei cu bărbatul şi acest lucru ar fi generat gestul violent.
La 2 februarie 2010, comisarul-şef Remus Sabău, adjunct al şefului IPJ Hunedoara, a declarat că poliţiştii irlandezi au solicitat Poliţiei Române informaţii despre Marian Mihalache, vicepreşedinte PDL Hunedoara şi director adjunct al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţii în Agricultură (APIA) din Hunedoara.
Potrivit comisarului-şef Remus Sabău, dacă va fi găsit vinovat, Marian Mihalache va fi condamnat de autorităţile irlandeze. "După condamnare, el (Marian Mihalache - n.red.), va putea cere să fie transferat în ţară, pentru a-şi ispăşi pedeapsa. Dacă cererea lui va fi acceptată, el va putea să fie mutat - repet, după ce se va da o condamnare definitivă - în România. Fapta s-a produs pe teritoriul Irlandei, ca atare, acolo va fi cercetat şi judecat", a declarat comisarul-şef Remus Sabău.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M