Procesul dintre Traian Băsescu şi jurnalistul Cristian Oprea, amânat pentru luna ianuarie 2009
Judecătoria Sectorului 1 a decis să-l audieze, pe 16 ianuarie anul viitor, pe jurnalistul Cristian Oprea de la "Cotidianul" în procesul intentat de preşedintele Traian Băsescu în urma unui articol publicat de ziarist.
Instanţa va hotărî, după audierea lui Cristian Oprea, dacă este necesar să-l audieze şi pe preşedintele Traian Băsescu. La termenul de vineri, magistraţii au admis proba cu înscrisuri pentru ambele părţi şi au fixat următorul termen de judecată pentru data de 16 ianuarie.
Primul termen a fost stabilit la 31 octombrie, însă avocatul preşedintelui a solicitat un nou termen.
Şeful statului l-a dat în judecată pe Cristian Oprea la jumătatea lunii septembrie, pentru un articol legat de înţelegerea de la Senat dintre PD-L şi PRM. Traian Băsescu îl acuză pe jurnalist de prejudiciu moral constând în vătămarea dreptului la onoare şi reputaţie.
Nu este pentru prima oară când şeful statului cheamă în instanţă un jurnalist din cauza unui articol. În luna august Traian Băsescu a intentat proces redactorului cotidianului Gândul Sânziana Ionescu. Preşedintele şi-a retras plângerea după ce jurnalista şi-a cerut scuze.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





FUNERALIILE LUI WHITNEY HOUSTON: Acum se...
Reporterii Realităţii: ACTA, între utopie...
Reporterii Realităţii: Biserici de sezon
Reporterii Realităţii: Profesorul de magie
Reporterii Realităţii: Lacrimi din România...
S-a întâlnit Eisenhower cu extraterestrii?








Feedback

