Serbia a ajuns la un acord cu FMI pentru acordarea următoarei tranşe de împrumut

Serbia a ajuns la un acord cu FMI pentru acordarea următoarei tranşe de împrumut
Serbia şi Fondul Monetar Internaţional (FMI) au ajuns la un acord în legătură cu condiţiile acordării noilor tranşe dintr-un împrumut de circa 3 miliarde euro, a anunţat miercuri un oficial FMI.
"Misiunea FMI şi autorităţile sârbe au ajuns la un acord ce trebuie să fie aprobat de conducerea Fondului şi de board" înainte de acordarea împrumutului, din care o primă tranşă de 788 milioane euro a fost virată către Belgrad în prima parte a anului, a declarat şeful misiunii FMI, Albert Jaeger.
"Acest lucru va permite Serbiei să utilizeze fonduri compatibile cu nevoia de finanţare", a adăugat Jaeger.
Potrivit prevederilor acordului, salariile şi pensiile urmează să fie îngheţate în 2010, an pentru care este prevăzută şi o reformă a sistemului de pensii, a precizat ministrul sârb de finanţe, Diana Dragutinovici.
Conducerea FMI urmează să se reunească pe 21 decembrie, pentru a aproba acordul cu Serbia, a mai precizat Jaeger.
Citește și:
- 10:35 - Peștele care sfidează legile evoluției: supraviețuiește de 100.000 de ani fără masculi
- 09:48 - Spectacol pe cer în luna iunie: Venus și Jupiter vor forma o conjuncție spectaculoasă vizibilă cu ochiul liber
- 08:55 - Premieră în medicină: un pacient aflat în moarte cerebrală a primit simultan un ficat și doi rinichi proveniți de la porc
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














