Primăria Capitalei a demolat ultimele clădiri din calea Pasajului Basarab

Primăria Capitalei a demolat ultimele clădiri din calea Pasajului Basarab
Primăria Municipiului Bucureşti a demolat pe 4 noiembrie, imobilele din Str. Orhideelor nr. 50 şi nr. 54, pentru eliberarea terenului în vederea continuării lucrărilor la Pasajul Basarab.
Demolarea s-a făcut în baza autorizaţiilor de desfiinţare nr. 204/15/O/25046 din 14.10.2009 şi nr. 229/16/O/25048 din 27.10.2009, eliberate de Primaria Sectorului 1, în conformitate cu prevederile legii 50/1991(republicată în 2004, cu completările şi modificările ulterioare) privind autorizarea executării lucrărilor de construire.
PMB a precizat că imobilele din str. Orhideelor nr. 50 şi nr. 54 şi terenurile aferente au fost expropriate şi s-au aflat în proprietatea municipiului Bucureşti conform intabulării şi extrasului de carte funciară.
Imobilele au fost locuite, iar foştii proprietari şi-au încasat drepturile băneşti conform prevederilor legale.
Pasajul rutier denivelat superior Basarab va realiza legătura rutieră şi de tramvai între B-dul N. Titulescu - şos. Orhideelor - Podul Grozăveşti - B-dul Vasile Milea (pentru circulaţia tramvaielor) şi respectiv şos. Grozăveşti, întregindu-se astfel inelul principal de circulaţie al Municipiului Bucureşti, în partea de Nord-Vest.
Citește și:
- 10:35 - Peștele care sfidează legile evoluției: supraviețuiește de 100.000 de ani fără masculi
- 09:48 - Spectacol pe cer în luna iunie: Venus și Jupiter vor forma o conjuncție spectaculoasă vizibilă cu ochiul liber
- 08:55 - Premieră în medicină: un pacient aflat în moarte cerebrală a primit simultan un ficat și doi rinichi proveniți de la porc
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














