Prima stradă numită după un cont de Twitter

Prima stradă numită după un cont de Twitter
Un nume de Twitter, “@arjanelfassed”, reprezintă nu doar contul deţinut de un anume Arjan El Fassed pe reţeaua de socializare, ci şi numele unei adrese cât se poate de palpabile, “@ arjanelfassed tweetstreet”, o stradă aflată într-o tabără de refugiaţi din Palestina.
Site-ul olandez Jouw Eigen Straatnam taxează cu 146 de dolari fiecare dintre cele 200 de străzi din tabăra de refugiaţi Askar, iar sumele adunate le donează către Palestinian Child Care Society. Potrivit lui Al Fassed, citat de Wired, banii sunt utilizaţi pentru a finanţa activităţi culturale pentru cei aproximativ 1.000 de copii aflaţi în tabăra de refugiaţi.
Tot Al Fassed spune că numele date acestor străzi sunt temporare: "Cum o tabără de refugiaţi este, prin definiţie, ceva efemer, ideea de a vinde numele de străzi de acolo e o modalitate artistică de a conecta oamenii şi a ajuta aceşti copii. Iar iniţiativa de a-mi numi stada după contul de Twitter este un gest simbolic de a intra în contact atât onlice, cât şi offline cu aceşti copii".
Citește și:
- 10:35 - Peștele care sfidează legile evoluției: supraviețuiește de 100.000 de ani fără masculi
- 09:48 - Spectacol pe cer în luna iunie: Venus și Jupiter vor forma o conjuncție spectaculoasă vizibilă cu ochiul liber
- 08:55 - Premieră în medicină: un pacient aflat în moarte cerebrală a primit simultan un ficat și doi rinichi proveniți de la porc
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














