Alpinistul sibian Teodor Tulpan a ajuns pe vârful Kilimanjaro

Alpinistul sibian Teodor Tulpan a ajuns pe vârful Kilimanjaro
Sus pe acoperişul Africii. Alpinistul sibian Teodor Tulpan a escaladat vârful Kilimanjaro cu o altitudine de aproape 6.000 metri. Sibianul s-a întors acasă cu multe amintiri frumoase, imagini spectaculoase şi cu bucuria de a cuceri cel mai înalt masiv de pe continentul african.
Tulpan a fost însoţit de doi colegi săi cu care a cucerit şi cel mai înalt vârf din Europa, vârful Elbrus. Cei trei au ştiu că nu va fi uşor şi au îndurat temperaturi extrem de scăzute şi vânt puternic.
În ciuda condiţiilor meteorologice, alpiniştii au reuşit să-şi atingă ţelul şi să vadă lumea de la 5.895 de metri altitudine. Cel mai frumos lucru despre care povesteşte Teodor Tulpan este imaginea proiecţiei muntelui pe nori. Aceasta s-a văzut la răsăritul soarelui.
Alpinistul sibian nu a hotârât încă următoarea ţintă însă îşi doreşte să cucerească şi vârful McKinley, cel mai înalt vârf din Alaska.
Citește și:
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














