Ultimele Stiri· 1 min citire

Guvernul a modificat contractul pentru "Prima Casă"

22 iul. 2009, 18:31
Actualizat: 23 iul. 2009, 05:38
Guvernul a modificat contractul pentru "Prima Casă"

Guvernul a modificat contractul pentru "Prima Casă"

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: Realitatea TV

Prima Casă a fost modificată! La două săptămâni de la demararea programului, Guvernul a schimbat contractul care trebuie semnat de bancheri cu statul.

Premierul speră că modificările aduse vor convinge toate băncile să vândă credite ipotecare prin acest program. Şase bănci au refuzat, până acum, să acorde astfel de credite din cauza problemelor legate de garanţii şi ipoteci.

"A fost pregatit cadrul legal ca şi cei care au construit locuinţe cu ipotecă să intre în program, nu mai există nicio piedică să-ţi cumperi o locuinţă finalizată, ipotecată sau nu", a spus premierul.

13 bănci acordă, în prezent, credite ipotecare prin "Prima Casă". Potrivit Fondului de Garantare, până acum au fost vândute 11 case prin program.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri