850.000 de români cu drept de vot au fost aşteptaţi la alegerile locale din Italia

850.000 de români cu drept de vot au fost aşteptaţi la alegerile locale din Italia
Aproape un milion de români cu drept de vot au fost aşteptaţi la urne cu ocazia alegerilor locale care au avut loc în Italia în zilele de 6 şi 7 iunie. Partidul Identitatea Românească s-a prezenta cu şapte candidaţi la acest scrutin.
Proiectul politic al acestei formaţiuni pune în prim plan, pentru prima dată, integrarea prin intermediul exercitării dreptului din partea celor 850.000 de români rezidenţi în Italia deveniţi cetăţeni comunitari. Partidul intenţionează participe şi la algerile pentru Parlamentul European.
Printre candidaţii români se găsesc, însă, şi membri ai formaţiunilor politice italiene. Este cazul Emiliei Stoica, preşedintele Ligii Românilor, membră a Uniunii Democrat-Creştine din cadrul alianţei Uniunea de Centru, care speră să obţină un loc de consilier la Bergamo. Preşedintele asociaţiei "Dacia", Cristina Molnar, candidează pentru pe lista unei formaţiuni de stânga pentru un loc în consiliul local din Livorno.
Citește și:
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














