Ferma este situată în comuna Letea, în apropierea frontierei cu Ucraina. Au fost luate măsuri de prevenţie imediate, inclusiv sacrificarea păsărilor din fermă şi instituirea unei zone de protecţie de trei kilometri în jurul fermei, dar şi o zonă de supraveghere pe o rază de zece kilometri, fiind considerată cu risc ridicat de contaminare.
Consilierul ministrului Sănătăţii, Geza Molnar a precizat că veterinarii au găsit 49 de păsări moarte în două gospodării şi că s-au luat măsuri pentru supravegherea atentă a zonei.
Ultimul caz de gripă aviară a fost confirmat în martie 2009, la o raţă sălbatică din Germania. De la apariţia sa în 2003, virusul H5N1 al gripei aviare a provocat moartea a peste 250 de persoane în întreaga lume, potrivit OMS.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M