Galaxia descoperită de savanţii de la Centrul de cercetări astrofizice din Lyon este situată la o distanţă de 12,8 miliarde de ani-lumină de Terra şi conţinea, în momentul realizării acelor observaţii (la 950 de milioane de ani după Big Bang), stele în vârstă de circa 750 de milioane de ani.
Aceste rezultate sugerează faptul că primele galaxii "s-ar fi format mai devreme decât se credea", potrivit savanţilor de la Centre de la Recherche Nationale Scientifique (CNRS), şi aduc informaţii capitale despre formarea lor şi despre evoluţia lor la începuturile universului.
Echipa cercetătorului Johan Richard a descoperit galaxia cu ajutorul telescopului spaţial NASA/ESA Hubble, a verificat-o cu telescopul Spitzer al NASA şi a măsurat distanţa folosind observatorul Keck din Hawaii.
Îndepărtata galaxie se poate vede printr-un roi de galaxii denumit Abell 383.
Aflaţi mai multe detalii despre descoperire pe site-ul oficial al telscopului Hubble.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M