Un şef de la Finanţe spune că Bercea a încercat să-l atace cu cuţitul în propriul birou, când a îndrăznit să-i cerceteze averea. "A venit o dată în birou la mine cu un cuţit, a zis ca ne ia gâtul. (...) Am spus că îi dau cu scaunul în cap dacă nu se potoleşte", a declarat directorul adjunct al Direcţiei de Finanţe Olt, Florin Bâlteanu.
Multe case îşi schimbă propietarul în documente şi de câteva ori pe an, astfel încât averea lui Bercea este foarte greu de verificat. Primăria Slatina este de şapte ani în procese cu Bercea, pentru casele ridicate ilegal. "Atitudinea era de sus, fără frică, se simţea bazat ca să spun aşa. (...) Cred că banii l-au ţinut în spate. Probabil că banii au ajuns la oameni influenti", a precizat primarul din Slatina, Darius Vâlcov.
Majoritatea clădirilor se află în cele mai bune zone ale Slatinei: numai pe principalul bulevard al oraşului, Bercea deţine cinci magazine. Primăria Slatina l-a dat în judecată de 20 de ori pe Bercea Mondial. "Este frustrant, numai pentru o intabulare am avut zece procese", a spus administratorul primăriei Slatina, Florin Prină.
Interlopul a devenit celebru prima dată în Slatina în anii 90, când era deja un om bogat, după ce a stat câţiva ani în Germania.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M