Foto: RTV

Primăria Sibiu are cinci credite, în valoare totală de 30 de milioane de euro, luate atât de la Banca Europeană de Dezvoltare, cât şi de la bănci comerciale. Din cauza crizei financiare, dobânzile s-au dublat, iar municipalitatea caută soluţii pentru a acoperi diferenţa de bani fără să mărească taxele.

Dacă primul teren în zona industrială a fost vândut în 2003 cu 30 de euro pe metru pătrat, acum primăria scoate la vânzare o parcelă cu 407 lei pe metru pătrat. "Preţul pe care şi-l doreşte municipalitatea la situaţia actuală pe piaţa imobiliară mi se pare un pic cam mare. De exemplu, în zona respectivă noi avem terenuri la vânzare cu 50-60 de euro", a explicat un agent imobiliar.

În timp ce potenţialii investitori îşi fac calcule, oamenii simpli se întreabă dacă primăria va ieşi la liman după ce va vinde teren. Sibienii se tem că dacă primăria nu va face rost de bani, din vânzarea terenului, ei vor fi cei care vor suporta efectele, prin taxe mărite.