Decizia Iranului de a-şi relua programul de cercetare nucleară şi evaluarea unei opţiuni militare, în consecinţă, de către Casa Albă ocupă prima pagină a majorităţii ziarelor europene.
Liberation: "Criza nucleară iraniană se apropie de punctul său culminant. Mulahii îşi vor continua manevrele, atâta vreme cât nu se tem să cadă în abisul unei confruntări sau să sufere consecinţele unor sancţiuni care le-ar putea fi fatale", apreciază jurnaliştii francezi.
El Pais vede în acţiunile guvernului de la Teheran "o provocare clară" şi adauga că un Iran echipat cu arme nucleare nu ar fi decât un factor suplimentar de destabilizare a echilibrului, şi aşa fragil, din regiune. El Pais consideră însă că o acţiune militară contra Iranului ar fi lipsită de eficacitate, deoarece instalaţiile sale nucleare sunt răspândite pe suprafeţe vaste, majoritatea în subteran.
El Mundo: Statele Unite şi Uniunea Europeană au avertizat Iranul că, dacă îşi menţine planurile de reîncepere a activităţilor nucleare, ţara va fi deferită Consiliului de Securitate al ONU, unde ar putea fi sancţionată economic. Troica negociatorilor, formată din Marea Britanie, Franţa şi Germania, se va întâlni la Berlin pentru a discuta "situaţia gravă". Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică a declarat că Iranul urmăreşte să obţină uraniu îmbogăţit, iar Rusia, care colaborează cu Iranul la construirea unei uzine nucleare la Busher, în sudul ţării, şi-a manifestat "preocuparea".
Le Monde: Conform declaraţiei directorului general al Agenţiei, Mohamed El Baradei, Iranul a rupt sigiliile de la trei centre nucleare şi a anunţat că doreşte să îmbunătăţească uraniul la "scară mică", în centrul de cercetare din Natanz. Paralel, el şi-a exprimat "profunda îngrijorare" privind această decizie. Ziarul francez reproduce şi declaraţia ambasadorului american pe lângă Agenţia cu sediul la Viena, Gregory Schulte, potrivit căreia "conducătorii iranieni şi-au arătat dispreţul pentru preocupările de pace şi securitate ale lumii".
Aboneaza-te la newsletter:
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
Gabi Szabo spune că a declinat oferta PNL de a candida la Parlament
Astazi, ora 00:09Fosta campioană olimpică la atletism Gabi Szabo a afirmat, joi, că a avut o propunere din partea PNL de a candida pentru un post de parlamentar, dar a refuzat-o, pe motiv că este prea tânără pentru a se gândi la politică.
- Peştera Câmpenească din Bihor, unde se află cea mai înaltă cascadă subterană din România, înecată în gunoaie - IMAGINI INCREDIBILE
- Hipermarketurile păcălesc cumpărătorii prin preţurile pe care le afişează
- Presupusul criminal al celor două tinere din Braşov a primit mandat de arestare preventivă pe 29 de zile
- Ion Balint, zis Nuţu Cămătaru, rămâne în arest
- Dan Voiculescu la CNSAS: Eram obligat să-mi câştig şi eu o pâine când dădeam informaţii despre cetăţeni străini
- Hidrologii au emis o avertizare cod portocaliu pentru şapte judeţe
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Poliţia de Frontieră a împlinit 144 de ani
- Până astăzi se pot declara veniturile din tranzacţiile imobiliare
- Moneda europeană s-a depreciat, joi, cu un ban
- Lenny Kravitz va cânta pentru prima dată în România
- Potrivit UNICEF, anual, două milioane de copii sunt abuzaţi sexual
- În Suceava ploaia a atins 80 de letri pe metrul pătrat
Trimite-ne mesaje
![]() |
Cum vezi tu Realitatea? |
![]() |
Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun? |

Mai mult noros
| mai multe
| Romania | 25.07 | 26.07 |
| Timişoara | 23 °C | 26 °C |
| Arad | 24 °C | 23 °C |
| Bacău | 26 °C | 26 °C |
| Braşov | 20 °C | 24 °C |
| Cluj Napoca | 21 °C | 28 °C |
| Constanţa | 27 °C | 27 °C |
| Europa | 25.07 | |
| Atena | 31 °C | |
| Berlin | 30 °C | |
| Helsinki | 25 °C | |
| Londra | 22 °C | |
| Madrid | 34 °C | |
| Moscova | 26 °C | |
| Oslo | 26 °C | |
| Paris | 27 °C | |
| Roma | 31 °C | |
Curs valutar
| 1 EUR | 3,5721 RON |
| 1 USD | 2,2769 RON |
| 1 GBP | 4,528 RON |
| 1 CHF | 2,1959 RON |
| 100 HUF | 1,5386 RON |
| 100 JPY | 2,1152 RON |
| 1 BGN | 1,8264 RON |
Mobinews.ro
- Pachet I: 3 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
- Pachet II: 5 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Economie |
Sport |
IT & Ştiinţă |
Externe |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia








