Premierul Emil Boc propune ca artiştii să beneficieze de pensii de excelenţă
Artiştii ar putea beneficia de pensii de excelenţă, iar pentru militarii care pleacă în misiuni speciale s-ar putea institui un pilon de pensii complementar celui public în afara acestei noi legi, a declarat miercuri seară premierul Emil Boc care a subliniat că noua Lege a pensiilor are la bază principiul contributivităţii.
Premierul Emil Boc a declarat la Televiziunea Română că Legea pensiilor adoptată miercuri de Guvern nu se aplică retroactiv, ci dispunde numai pentru viitor. Boc a anunţat că se va face o economie anuală la buget între 500 şi 800 de milioane de euro din recalcularea celor 30.000 de pensii speciale.
Emil Boc a explicat că militarii au avut un regim special în sensul că statul a plătit pentru ei contribuţia de asigurări sociale. "Pentru militari, pensiile care sunt în plată de până la 30 de milioane nu vor scădea, cele care depăşesc acest prag vor scădea în funcţie de procent", a spus Boc care a adăugat că pentru militarii care pleacă în misiuni speciale sau pentru poliţişti s-ar putea stabili "o formulă de recompensă" prin instituirea unui pilon de pensii complementar celui public. Şeful Executivului a precizat că măsura va fi aplicată în măsura în care vor fi resurse bugetare.
Legat de artişti, premierul a spus că va propune "pensii de excelenţă", deoarece nu i se pare normal ca "un Florin Piersic, un Radu Beligan sau Stela Popescu, Arşinel să trăiască dintr-o pensie de trei sau cinci milioane de lei vechi". "Şi aici putem, câţi avem, 20 de mari actori ai neamului, să punem o pensie de excelenţă de 30-40 de milioane de lei", a declarat Boc la postul public de televiziune.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





S-a întâlnit Eisenhower cu extraterestrii?
Nepoata vicelui CJ Valcea retinuta pentru...
Reacţii aprige la înscrierea lui Oajdea în...
Udrea a renunţat la tocuri
Anchetă după moartea lui Dinu Damaschin
UDMR: Din aprilie, cresc salariile








Feedback

