Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Premieră în operaţiile de cancer din România

Mai mulţi bolnavi de cancer de piele sunt operaţi astăzi şi mâine prin tehnica Mohs, utilizată de chirurgii români în premieră în România. În ţările din Europa şi în Statele Unite, o astfel de intervenţie chirurgicală costă între două mii şi o sută de mii de dolari, dar aceste prime operaţii di România vor fi efectuate în mod gratuit.

Operaţiile de cancer cutanat, prin tehnica Mohs, vor fi realizate de o echipă de 14 medici din România, Statele Unite ale Americii, Germania, Israel şi Filipine. Specialiştii susţin că operaţiile realizate prin tehnica Mohs au cea mai mare rată de vindecare a bolnavilor.

"Noi verificăm întreaga tumoare, pentru că folosim microscopul şi astfel aflăm cât de extinsă este şi unde sunt rădăcinile. În acest fel facem o hartă a tumorii şi ştim exact câtă piele trebui extirpată, fără să lăsăm urme pacienţilor", a explicat Hayes Gladstone, unul dintre medicii care va participa la operaţie.

În total 15 pacienţi sunt operaţi în aceste zile şi au fost aleşi în funcţie de gravitatea cazului. Potrivit specialiştilor, cancerul de piele este cel mai răspândit tip de cancer, reprezentând aproximativ 25% din toate tipurile de cancer.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro