Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

PREGĂTIRI DE RĂZBOI Ambasadele din Israel se tem de un atac cu rachete din partea Iranului

Mai mulţi diplomaţi aflaţi la post în Israel au solicitat măşti de gaze, iar ambasadele întocmesc planuri în caz de atac cu rachete, de teamă că mii de israelieni cu dublă cetăţenie vor cere evacuarea din ţară dacă va izbucni un conflict cu Iranul, notează Mediafax.ro.

Un eventual atac împotriva Iranului ar putea conduce la un război general în regiune
Un eventual atac împotriva Iranului ar putea conduce la un război general în regiune / FOTO: rfi.ro

Ambasadele străine din Israel au început să întocmească planuri pentru evacuarea cetăţenilor lor din statul evreu în cazul unui atac cu rachete. Oficiali de rang înalt de la Ierusalim au declarat că mai multe misiuni diplomatice s-au arătat interesate de pregătirea pentru diferite situaţii de urgenţă, relatează Ynetnews.com.

În cadrul pregătirilor pentru posibilele consecinţe ale unui atac israelian asupra Iranului, diplomaţi străini din Israel au cerut Ministerului de Externe să îi echipeze pe ei şi pe familiile lor cu măşti de gaze. Între timp, Ministerul de Externe le-a furnizat ambasadelor străine o listă cu buncărele din ţară şi instrucţiuni.

Diplomaţii sunt îngrijoraţi de posibilitatea unei ofensive cu rachete asupra statului evreu care ar determina mii de cetăţeni israelieni cu paşapoarte străine să ceară evacuarea din ţară. Un diplomat european de rang înalt a declarat că într-un asemenea caz, Uniunea Europeană nu are mijloacele necesare unei evacuări în masă într-o perioadă scurtă.

Între timp, forţele israeliene încep miercuri exerciţii militare de două zile în oraşul Ashkelon (sud), iar Forţele Aeriene vor efectua un exerciţiu în regiunea Galileea (nord).

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro