"În urma evaluării făcute de către specialiştii Inspectoratului Judeţean în Construcţii, s-a ajuns la concluzia că porţiunea de gard de pe laturile Th. Burada şi I. L. Caragiale ale Cimitirului Central reprezintă un pericol iminent, cu atât mai mult cu cât bucata căzută a afectat siguranţa, şi aşa foarte precară, a acestuia. Prin urmare, i-am cerut primarului Radu Mazăre să dărâme de urgenţă această porţiune, pentru a nu se repeta tragedia. De asemenea, am dispus ca Jandarmeria să asigure circulaţia pietonală cât mai departe de zonă, iar Poliţia Rutieră să interzică staţionarea, parcarea şi circulaţia pe cele două străzi, în sectorul afectat. Voi urmări ca ancheta pe care am solicitat-o să identifice clar şi cât se poate de urgent vinovaţii, astfel încât aceştia să suporte consecinţele", a precizat acesta.
Palaz a mai spus că cei responsabili de siguranţa cetăţenilor Constan?ei trebuie să se trezească şi să-şi îndeplinească sarcinile pentru care sunt plătiţi din banii publici.
Radu Mazăre a precizat că există un contract de prestări servicii între primărie şi firma Clares, care are în administraţie cimitirul. "Dacă se va dovedi că societatea este responsabilă pentru cele întâmplate se va rezilia contractul", a declarat edilul.
Persoana rănită se află internată în Spitalul Judeţean Constanţa, cu fractură de gambă şi excoriaţii. "Pacientul este în stare stabilă şi este conştinent", a declarat Cătălin Grasa, directorul medical al spitalului.
O persoană şi-a pierdut viaţa şi o alta a fost rănită joi, la Constanţa, după ce o porţiune de circa 50 de metri din gardul unui cimitir s-a prăbuşit pe trotuar. Gardul, compus din plăci de beton armat sudate între ele, a dărâmat şi un stâlp care s-a prăbuşit pe stradă. Zona în care s-a petrecut incidentul este intens circulată, peste drum de cimitir fiind amplasat un bazar cu zeci de comercianţi.
Prefectul Constanţei a cerut demolarea gardului care împrejmuieşte Cimitirul Central
Prefectul Constanţei, Claudiu Palaz, i-a cerut primarului Radu Mazăre să dărâme gardul care împrejmuieşte Cimitirul Central, după ce o bucată din acesta a căzut, joi după-amiază, omorând o persoană şi rănind o alta.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M